Concito kritiserer Lidegaards finansiering

Når man ønsker, at el skal fortrænge de fossile brændstoffer, vi i dag bruger, så er det modstridende, at man så beskatter strømmen med en særlig PSO-afgift, og dermed gør den mindre konkurrencedygtig i forhold til olie og gas, som den ellers skal erstatte.
Frans Clemmensen
Cheføkonom, Concito
I VK-regeringens Energistrategi 2050 øges PSO-afgiften med 1,4 milliarder kroner, der skal gå til VE-udbygning.
Med regeringens energiudspil "Vores Energi" øges PSO-afgiften yderligere, så finansieringsbehovet til VE-udbygning (særligt vindmøller) nu er 1,8 milliarder kroner.
"Man kan næsten ikke forestille sig en mindre klog måde at gøre det på end ved PSO-afgiften," siger Concitos cheføkonom Frans Clemmesen.
Modarbejder grøn omstilling
Tænketanken støtter op om regeringens ekstra investeringer i vindmøller, men slår fast, at den grønne omstilling samtidig vil blive modarbejdet, hvis de grønne investeringer delvist skal finansieres gennem højere elpriser via PSO-afgiften. Konsekvensen af vindmøllesatsningen er nemlig dermed, at elprisen vil stige.
"Når man ønsker, at el skal fortrænge de fossile brændstoffer, vi i dag bruger, så er det modstridende, at man så beskatter strømmen med en særlig PSO-afgift, og dermed gør den mindre konkurrencedygtig i forhold til olie og gas, som den ellers skal erstatte," siger Frans Clemmesen.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering








































