Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Pia Olsen Dyhr åbner for stigende pensions­alder

"Vi er ikke kategorisk afvisende over for at diskutere, om pensionsalderen skal stige," siger SF's formand til Børsen.
"Vi er ikke kategorisk afvisende over for at diskutere, om pensionsalderen skal stige," siger SF's formand til Børsen.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
28. juli 2022 kl. 10.02

God formiddag, og velkommen til Altingets overblik over torsdagens politiske nyheder.

Selvom optagelsestallene for de videregående uddannelser fylder i mediebilledet, begynder vi med TV 2's historie om, at forsvarschefen erkender ledelsessvigt i krænkelsessager.

En række nuværende og tidligere soldater står nemlig frem og fortæller, at de har oplevet verbale krænkelser, befamlinger og deciderede overgreb i Forsvaret. Det får forsvarschef Flemming Lentfer til at erkende et ledelsessvigt.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026