Enhedslistens nye beskæftigelsesordfører har før talt varmt om væbnet revolution: ”Det ikke er en debat, jeg har lyst til at gå ind i”

Han har gentagne gange kritiseret partitoppens ageren offentligt.
Og ledende partimedlemmer hos Enhedslisten har tidligere taget skarp afstand fra hans udtalelser om væbnet revolution. Men efter at Jonathan Simmel har overtaget en plads i Enhedslistens folketingsgruppe og posten som beskæftigelsesordfører, er det her, han vil bruge sine kræfter.
"Jeg tager selvfølgelig afstand fra politisk vold," fortæller Jonathan Simmel til Altinget.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































