Valgloven giver ikke ekstra mandat til blå blok

Det er altså noget vrøvl. Der er overhovedet ikke grundlag for at sige, at blå blok kan få et mandat ekstra på torsdag.
Jørgen Elklit
Valgforsker
Hverken blå blok eller nogen af partierne vil få den ringeste fordel af valglovens geografiske fordeling af mandater ved folketingsvalget på torsdag.
Det fastslår valgforsker Jørgen Elklit i dag over for Altinget.dk.
Det forlød ellers i flere medier i den forgangne weekend, at det ville kunne forære blå blok et ekstra og "ufortjent" mandat, at valgloven placerer flere folketingsmandater i de tyndest befolkede områder af Danmark, hvor de borgerlige partier traditionelt står stærkest.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær



































