Se listen: Så meget ekstra tjener folketingspolitikere på dobbeltmandat

22. april 2022 kl. 06.00
Penge og politik hænger sammen.
Det er i hvert fald tilfældet for de 24 folketingsmedlemmer, der har et dobbeltmandat ved også at være valgt ind i enten en kommunalbestyrelse eller et regionsråd.
En gennemgang, Altinget har lavet af vederlagene for det ekstra vederlag, som følger med et dobbeltmandat, viser, at det kan bringe en folketingspolitiker op i samme lønklasse som regeringens ministre.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
Nyhedsoverblik
Arbejdernes internationale kampdag









































