K vil gøre det billigere at klage over udbud

Man beder virksomhederne om på forhånd at kunne vide, om de kan vinde en sag. Det er en stor risiko, de private virksomheder skal løbe.
Louise Høgh
Chefkonsulent i Dansk Erhverv
De nye regler for klagesager i forbindelse med offentlige udbud trådte i kraft juni 2013.
I 2011 og 2012 blev der samlet klaget over 339 sager om offentligt udbud. For 2013 og 2014 lyder det tilsvarende tal på 227. Det svarer til et fald på 30 procent.
Ikke alle klager realitetsbehandles. I 2014 blev 49 ud af 120 klager realitetsbehandlet. I 2007 endte 56 procent af sagerne med, at klager fik helt eller delvist medhold. I 2014 skete det tilsvarende i 47 procent af sagerne.
Læs mere her.
Det er blevet for dyrt for virksomheder at klage over udbudssager. Det mener Konservative, som er parat til at sænke omkostningerne forbundet med at klage til Klagenævnet for Udbud.
Siden nye regler i 2013 gjorde det dyrere for virksomheder at klage over offentlige udbud, er antallet af klager faldet med 30 procent.
Samtidig står det ifølge Dansk Erhverv klart, at en virksomhed risikerer at skulle afholde væsentlige udgifter, selv når den får delvist medhold i en sag.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande



































