Danske EU-parlamentarikere skraber bunden i stemmedeltagelse

BRUXELLES: Danmarks 13 medlemmer af Europa-Parlamentet kæmper med at sidde klar ved knapperne, når nye lovforslag skal vedtages i EU’s lovgivende forsamling.
Det viser nye tal fra analysevirksomheden VoteWatch, der har opgjort de 2.377 elektroniske afstemninger, som har været afholdt i det første halvandet år, siden det nye parlament trådte sammen for første gang. Her indtager de danske parlamentarikere samlet set en 23.-plads blandt EU's 28 medlemmer.
I gennemsnit har de danske parlamentarikere deltaget i 86 procent af afstemningerne mod 96 procent blandt østrigerne og 95 procent blandt malteserne og kroaterne. Dårligst placeret ligger grækerne, der i snit har stemt i 83 procent af afstemningerne.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering




































