Hvem bliver den nye Ritt?

Ritt Bjerregaards farvel til politik åbner op for mange overvejelser omkring, hvem der skal overtage hendes plads som overborgmester.
Med tanke på, at Københavns Kommune i over hundrede år har været socialdemokratisk ledet, må man anse det som sandsynligt, at den næste overborgmester også vil komme fra det gamle arbejderparti - men bortset fra det, er spillet åbent, og de mulige kandidater til titlen som spidskandidat for Socialdemokraterne er mange.
Altinget giver her et bud på mulige kandidater til jobbet som overborgmester.
Den unge
<img align="left" src="@nyimg=4639@" />Den 25-årige statskundskabsstuderende Anne Vang Rasmussen sidder i en vigtig position som politisk ordfører for Socialdemokraterne i Københavns Borgerrepræsentation. Hun sidder på nuværende tidspunkt i teknik- og miljøudvalget samt økonomiudvalget.
I Politiken vurderer man i dagens leder, at Anne Vang Rasmussen er "intelligent, men for ung", og man anser det ikke for sandsynligt, at hun kan overtage den vigtige post.
Det har i dag ikke været muligt at få en kommentar fra den unge socialdemokrat.
Den erfarne
<img align="left" src="@nyimg=4640@" />Den 35-årige antropolig Jakob Hougaard er på nuværende tidspunkt den eneste officielle kandidat til posten som overborgmester. På nuværende tidspunkt sidder han som borgmester for beskæftigelses- og integrationsområdet.
Politiken.dk anser dog Hougaard for at være en svag erstatning for Ritt Bjerregaard. Han er "(...) hverken lykkedes som borgmester eller trængt igennem som en personlighed, der favner København," skriver avisen.
Resten af gruppeledelsen
Udover Anne Vang og Jakob Hougaard sidder Ikram Sarwar og Jesper Christensen også i socialdemokraternes gruppeledelse på Københavns rådhus. Alle disse betegnes af Ritt Bjerregaard som værende "fremragende borgmesterkandidater", men de to sidstnævnte synes ikke at få meget opmærksomhed i eksperternes spekulationer.
Den venstreorientede
<img align="left" src="@nyimg=4641@" />Den tidligere SF'er, Christine Antorini, der har siddet i Folketinget for Socialdemokraterne siden 2005, nævnes af flere socialdemokrater som en mulig kandidat til posten. Hun er skolepolitisk ordfører, og anses på grund af hendes tidligere fortid i SF, som en del af den røde fløj i partiet.
Selvom hun ikke har nogen kommunalpolitisk erfaring, vil hun ifølge formanden for den socialdemokratiske kreds i Københavns Indre By, Eskild Dahl Pedersen, være "den ypperste kandidat", og han "håber, at hun vil melde sig som kandidat indenfor de kommende uger", skriver Berlingske.dk.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat













































