Efter kongressen: S slås stadig med fortiden

Hvor er den forskel over tid, som Socialdemokraterne vil gøre kvalitativt fra en borgerlig regering? Det er fremtidens udfordringer for S at svare på det spørgsmål - men her var der intet at hente på kongressen.
Peter Goll
Kommunikationsdirektør
<img align="left" src="@nyimg=5367@" />Af Peter Goll,
Adm. dir. og partner i kommunikationsbureauet Geelmuyden.Kiese
Den tidligere strateg for Tony Blairs New Labour, Philip Gould, skriver i sin berømte bog "The Unfinished Revolution" om, hvordan Socialdemokraterne (i UK) havde svigtet sin historiske rolle som den brede befolknings parti.
Han beskriver, hvordan partiet i en lang periode i stigende grad brugte tiden på at udvikle og kommunikere politik, der var for en stadig mindre del af befolkningen. Der var fokus på homoseksuelles rettigheder, på handikappedes muligheder i samfundet, på indvandreres rettigheder.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to

































