Køb abonnement
Annonce

Det sker i dansk politik: Overenskomst-afstemning, LA-årsmøde og fint besøg fra Østrig

Foto: Henning Bagger/Scanpix
18. april 2017 kl. 07.00

Velkommen til en ny uge i dansk politik, der er tilbage i omdrejninger efter påskeferien. I løbet af ugen vil der efter alt at dømme blive forhandlet om en ny boligskatte-aftale. Regeringen droppede inden påsken flere centrale ting i sit udspil og gik samtidig i tænkeboks, men det ventes at forhandlingerne bliver taget op igen i løbet af ugen.

Tirsdag mødes statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) med den østrigske kansler, Christian Kern. Her skal de to blandt andet drøfte EU og håndteringen af Brexit.

Og Løkke er ikke den eneste, der får udenlandsk besøg tirsdag. Transportminister Ole Birk Olesen (LA) mødes med den schleswig-holstenske transportminister, Reinhard Meyer, og i den forbindelse holder de to ministre pressemøde.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026