Køb abonnement
Annonce

Erhvervslivet savner globalt udsyn i klimalov: ”Ellers har det ingen effekt”

Klimapolitikken bør ikke flytte dansk produktion til udlandet, lyder det fra erhvervsorganisationer. 
Klimapolitikken bør ikke flytte dansk produktion til udlandet, lyder det fra erhvervsorganisationer. Foto: Akeg/FlickR
21. februar 2020 kl. 17.35

Danmark skal udvise et globalt lederskab, hvilket betyder, at det for alt i verden skal undgås at flytte CO2-problemerne til andre lande.

Troels Ranis
Branchedirektør i DI

Målet om at reducere drivhusgasserne med 70 procent inden 2030 må ikke ende med at flytte dansk produktion og CO2-udledning til udlandet.

Sådan lyder advarslen fra to af Danmarks største erhvervsorganisationer – Dansk Erhverv og Dansk Industri – som er bekymrede over væsentlige elementer i aftalen om klimaloven, der nu er i høring og snart fremsættes til vedtagelse i Folketinget.  

”Det giver jo ikke mening, hvis 90 procent af Danmarks udledning bare stiger tilsvarende i udlandet,” siger Ulrich Bang, der er klima- og energichef i Dansk Erhverv.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026