Nekrolog: Cirkushesten Berlusconi har forladt manegen

I 1994 tonede Berlusconi frem på TV for at meddele italienerne, at han følte sig kaldet til at gå ind i politik. Det var ikke første gang, italienerne stiftede bekendtskab med Berlusconi.
Han var kommet ind på livets guldbane igennem ejendomshandler og blevet landskendt, da han introducerede og effektiverede underholdningselementer i medie- og fodboldverdenen. Hans erfaringer gav ham særligt tre kort på hånden, der skulle vise sig nyttige i hans politiske karriere.
Først og fremmest entrerede han politikkens scene med en grotesk formue og med en uhæmmet privilegeret medieadgang. Han ejede eller ydede simpelthen direkte indflydelse på flere store medier, der på hans vej mod den politiske top var rede til at give ham et rygstød.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to

































