Ny klyngemodel giver erhvervsskoler nye opgaver

Det er alt for reaktionært kun at lave forsøg med den praktikkø, som vi har i dag. Ordningen skal gælde alle skoler.
Lars Kunov
Direktør, Danske Erhvervsskoler - Lederne
Regeringen vil iværksætte forsøg med en ny klyngemodel, som gør det muligt for skolepraktikelever at komme på praktikophold i flere virksomheder efter en forud fastlagt plan, hvor skolen har ansvaret for elevens samlede uddannelse. Med modellen skal de enkelte skoler stå for at oprette klynger af virksomheder, som vil bidrage med korterevarende praktikophold for skolepraktikelever. Skolen skal også stå for koordineringen af praktik i de forskellige virksomheder i klyngen, kombineret med skolepraktik. Skolen får desuden ansvaret for, at de deltagende elever når de fastsatte mål for den samlede uddannelse. Klyngemodellen vil skabe en mere virkelighedsnær skolepraktik. Modellen vil samtidig bidrage til en bedre udnyttelse af virksomhedernes kapacitet til at skabe praktikpladser.
Men det udvander og forflytter uddannelsesansvaret, lyder kritikken fra LO, som frygter, at eleverne vil blive stillet dårligere.
"Virksomhederne må tage ansvaret for uddannelsen, når eleverne er i praktik, for skolerne har jo ingen ledelsesret eller myndighed til at sikre, at virksomheden lever op til uddannelseskravene," siger LO-sekretær Ejner K. Holst og tilføjer, at de faglige udvalgs ansvar for uddannelserne også mindskes.
"Selvfølgelig skal vi udvikle systemet, men vi risikerer at ødelægge legitimiteten i systemet og smide barnet ud med badevandet. Vi har brug for erhvervsskolerne til at være fødselshjælper og til at stå for administrationen og kontakten til virksomhederne, så flere kommer i kombineret skolepraktik og virksomhedspraktik, men skolerne skal ikke have uddannelsesansvaret i praktikken," slår han fast.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande



































