Køb abonnement
Annonce

S skyder skylden for OK18-drama på Løhde og Moderniseringsstyrelsen

Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
30. april 2018 kl. 16.06

I det hele taget virker det for mig som om, at Moderniseringsstyrelsen har forværret forhandlingsklimaet og i sig selv været en barriere for at nå et resultat.

Mette Frederiksen (S)
Formand

S-formand Mette Frederiksen har forholdt sig tavs under overenskomst-forhandlingerne, som har kostet partiet opbakning i meningsmålingerne. Men nu hvor aftalerne er landet – og Frederiksen i morgen skal stå ansigt til ansigt med hundredevis af 1. maj-deltagere – åbner hun for posen.

Og den er fuld af kritik. Af regeringen og af Moderniseringsstyrelsen, som ellers blev skabt af den S-R-SF-regering, som Mette Frederiksen selv var en del af.

”Det er – først som sidst – regeringens ansvar at tilrettelægge forhandlingerne på en måde, der skaber et godt forhandlingsklima. Den opgave er regeringen mislykkedes med. Det her forløb burde ikke være kørt så langt ud, som det blev, og hvor Danmark har været snublende nær en omfattende storkonflikt,” skriver Mette Frederiksen i en pressemeddelelse.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026