Kristendemokraternes svære vej ud af mørket
Efter at være røget ud af Folketinget ved februar-valget tog Kristendemokraterne i fredags et lille skridt ud af det parlamentariske mørke.Hvis man sammenligner med CD, så har Kristendemokraterne en fordel i, at de har en fast vælgergruppe på én procent, som stemmer på partiet næsten uanset hvad.
Søren Risbjerg Thomsen
Professor, Altinget.dks valgekspert
I Indenrigsministeriet, få hundrede meter fra Christiansborg, afleverede Kristendemokraternes afgående formand, Marianne Karlsmose, de godt 20.000 vælgererklæringer som skal til, for at partiet kan stille op til næste folketingsvalg, som de håber kommer snart.
Partiet er ude i det samme mareridt, som det fandt sig selv i, da det ikke kom over spærregrænsen ved valget i 1994 og derefter sad på bænken i fire lange år.
Kristendemokraterne på vej til at aflevere underskrifter i Indenrigsministeriet. Den afgående formand advarer sine partikolleger: Stop intern splid eller vi forpasser chancen for at vende tilbage til Folketinget (foto: Rasmus Flindt/Altinget).
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Støjberg og Vanopslagh nedtoner stridigheder med V: "Vi har ét ultimativt krav, og det er en blå statsminister"
- Holstein gør status på 50 dages regeringsforhandlinger og ser "nul procent" chance for en blå regering




































