EU går i krig mod antibiotika-resistens

Problemstillingen er næsten identisk med problemet med de manglende medikamenter til sjældne sygdomme. Begge steder skal have gang i udviklingen af medikamenter på et område, hvor der i dag ikke er økonomi i det for medicinalindustrien.
Steffen Thistrup
Direktør, Institut for Rationel Farmakoterapi
Disse problemer skaber antibiotika-resistens:
I lettere tilfælde har gamle, syge og nyfødte større dødelighed og længere sygdom.
Agressive multi-resistente bakterier vil i fremtiden kunne slå ellers raske mennesker ihjel ved det, som hidtil har været betegnet som banale infektioner.
Større udgifter til personale, medicin, rengøring, udstyr og længere indlæggelser.
WHO, EU's organ til godkendelse af lægemidler (EMEA), den danske Lægemiddelstyrelse og stribevis af eksperter har sagt det: Antibiotika-resistente bakterier er et stort og stigende problem.
Som Altinget tidligere har beskrevet, er udviklingen af nye typer antibiotika gået næsten i stå, mens nye resistente bakterier stammer med foruroligende hast dukker op. Et problem, der også i Danmark koster menneskeliv.
Sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K) har også udtrykt bekymring for de multiresistente bakterier.
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU























