Bliv abonnent
Annonce

Ekspert efter melding fra Dan Jørgensen: Import af udenlandsk affald er en klimafordel i en årrække frem

Foto: Bax Lindhardt/SP/Ritzau Scanpix
29. maj 2020 kl. 05.00

I dag har det en positiv global klimaeffekt at forbrænde udenlandsk affald.

Marie Münster
Professor ved DTU Management

Inden for de næste ti år vil det have positiv global klimaeffekt at importere udenlandsk affald til forbrænding på de danske kraftvarmeværker. Alternativet er nemlig ofte, at affaldet dumpes på lossepladser i lande med mindre skrappe miljøkrav.

Fakta
Import af affald til forbrænding

Danmark har 23 forbrændingsanlæg. I 2016 var der en samlet overkapacitet i forbrændingssektoren på op mod 700.000 ton. Der importeres derfor affald til forbrænding.

De nyeste tilgængelige tal fra Miljøstyrelsen viser, at de danske kraftvarmeværker importerede 357.000 ton affald i 2016.

Kilde: Ritzau

Det vurderer Marie Münster, der er professor ved DTU Management og har forsket indgående i emnet med omfattende analyser af, om det økonomisk og klimamæssigt kan betale sig at importere affald fra udlandet. 

Og hendes konklusion kaster lys over konsekvenserne ved et stop for importen af affald til forbrænding, som klimaminister Dan Jørgensen (S) foreslog torsdag:

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026