
24. november 2009 kl. 23.56
Er Lykke lykken for Løkke?
Så afgjort - hvis man skal dømme efter de første reaktioner, hvor udnævnelsen af prorektor Lykke Friis til ny klimaminister er næsten entydigt positive. Men udnævnelsen forrykker samtidig balancen mellem V og K - og Connie Hedegaard (K) appellerer til en vælgergruppe, som den konservative leder Lene Espersen har meget sværere ved at nå.
Varm velkomst
Den nye klimaminister skal ikke bekymre sig om først at bryde igennem mediemuren: Det har hun gjort for længst som en af landets flittigst brugte EU-eksperter. Her har den grundlæggende EU-positive Lykke Friis oftest formået at give en meget sober analyse - i modsætning til ekspert-kollegaen Marlene Wind, der kan optræde ekstremt politiserende.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet














