Flere penge til økologiske køkkener
Aftale om 'Grøn fokus'.
Regeringen har indgået aftale om Grønt Fokus med Enhedslisten. På Fødevareministeriets områder medfører det et løft til følgende indsatser:
Det afsættes i alt 66 mio. kr. i 2012 og 2013 til økologiområdet. Heraf 8 mio. kr. årligt i 2012 og 2013 til omstilling af offentlige køkkener til økologi, 10 mio. kr. årligt i 2012 og 2013 til investeringer i forarbejdning af økologiske råvarer samt 10 mio. kr. årligt i 2012 og 2013 til økologifremme, som bl.a. vedrører uddannelse, informationsaktiviteter og markedsføring samt rejsehold, der bidrager til udvikling af økologiske kompetencer inden for landbrugs- og fødevaresektoren.
For alle tre initiativer indgår medfinansiering fra EU's landdistriktsprogram. Der afsættes 5 mio. kr. årligt i 2012 og 2013 af EU-rammen til landdistriktsprogrammet til Fonden for Økologisk Landbrug, så den får mulighed at opnå medfinansiering til igangsættelse af egne aktiviteter.
Aftalen mellem Enhedslisten og regeringen sikrer yderligere, at der fra 2012 afsættes 3,2 mio. kr. årligt til arbejdet med plante- og dyregenetiske ressource. Dermed annulleres den planlagte besparelse på området.
Det er endvidere aftalt, at den kommende Natur- og Landbrugskommission skal se på landbrugets fonde og private fonde samt på mulighederne for at styrke yngre økologiske landmænds muligheder for at etablere sig.
Som led i arbejdet med fødevareministerens kommende Økologisk Handlingsplan 2020 er det aftalt, at en række temaer skal inddrages i arbejdet. Det drejer sig om mulighederne for øget omlægning af offentligt ejet jord til økologi, en styrkelse af produktudviklingen i små økologiske virksomheder samt mulighederne for at fremme investeringer i lokal produktion af økologiske kvalitetsfødevarer.
Fødevareminister Mette Gjerskov (S) jubler, efter den grønne del af finansloven onsdag eftermiddag faldt på plads.
Sammen med Enhedslisten fandt regeringen nemlig økonomisk plads på statens husholdningsbudget til at afsætte yderligere 66 millioner kroner i 2012 og 2013 til at fremme den økologiske udvikling i Danmark.
I begyndelsen måneden blev der afsat 72 millioner kroner til området i de to kommende år, og med en samlet pulje på 138 millioner kroner er fødevareministeren overbevist om, at hun kan nå langt med sit økologiske projekt.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Udvalget spørger Jacob JensenSkal forureneren betaler-princippet også gælde for landbrug?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling















