Bliv abonnent
Annonce

Forbrugerrådet kræver, at Barfoed indfører trafiklysmærke

26. april 2005 kl. 10.00, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00

Forbrugerne har behov for en trafiklysernæringsmærkning, så fødevarer med meget sukker, fedt og få fibre kan blive mærket. De udgør et alvorligt sundhedsproblem

Camilla Udsen
Fødevarepolitisk medarbejder i Forbrugerrådet
Når Fødevareudvalget slår dørene op til udvalgsmøde onsdag klokken 13.00, vil medlemmerne være i besiddelse af Forbrugerrådets forslag til en ny mærkningsordning.

Og budskabet er klart. Forbrugerrådet kræver, at Lars Barfoed indfører et trafiklysernæringsmærke på ALLE fødevarer - også de usunde.

Fødevarepolitisk medarbejder i Forbrugerrådet, Camilla Udsen, er med til mødet.

"Det er klart, at vi vil sige til ministeren, at det er vigtigt, at vi får et mærke, som også gælder de usunde fødevarer. Forbrugerne har behov for et trafiklysernæringsmærke, så fødevarer med meget sukker, fedt og få fibre kan blive mærket. De udgør et alvorligt sundhedsproblem, og det kan være svært at gennemskue for en forbruger, hvad de usunde fødevarer reelt indeholder," siger Camilla Udsen til Altinget.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026