V og S vil ændre lov om trafikselskaber

Både Venstre og Socialdemokraterne vil ændre loven om trafikselskaber, da regionerne og kommunerne ikke kan blive enige om, hvem der har ansvaret for at finansiere busruterne. KL og Danske Regioner skal mødes med transportministeren for at se på problemet.Vi vil have nogle bedre styringsmuligheder. Det handler også om at lave et system, som er transparent for kommunerne. Det er svært at få systemet til at gå i hak økonomistyringsmæssigt.
Martin Damm
Formand for teknik- og miljøudvalget, KL
Venstres trafikordfører Kristian Pihl Lorentzen finder det uacceptabelt, at 40 procent af eleverne på Bjerringbro Gymnasium ikke længere kan tage bussen til skole, fordi ruten er blevet nedlagt. Derfor har han taget kontakt til transportminister Hans Christian Schmidt (V) for at gøre opmærksom på problemet.
"Den foreløbige mulighed er, at vi er nødt til at lave en mere entydig ansvarsfordeling," siger han.
I forbindelse med loven om trafikselskaber blev beslutningskompetencen lagt ud til kommuner og regioner, der i samarbejde med trafikselskaberne fik ansvaret for at tilrettelægge busdriften. Derfor er det idag kommuner og regioner, der bestiller og finansierer busdriften, mens regionerne har ansvaret for at finansiere de regionale ruter.
Indsigt
Ditte Lilholm40 årI dag
Fhv. pressechef, Færdselsstyrelsen
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Peter Bruun Sejersen81 år28. maj
Fhv. bestyrelsesformand, Jernbaneklagenævnet, fhv. dommer, Østre Landsret
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Ny temadebat: Er Danmarks transportinfrastruktur klar til krise?
- Jens Kampmann i Ministertid: Ministre skal ikke blande sig i enkeltsager










