Her er erhvervsafgifterne, der er i spil

Som optakt til regeringens kommende pakke, der skal skabe job og styrke konkurrenceevnen, sætter Altinget.dk i den næste tid fokus på de skatter og afgifter, som påvirker danskerne og landets virksomheder.
Hvis du har lyst til at deltage i debatten med kommentarer eller debatindlæg, kan du skrive til jerking@altinget.dk.
Altinget.dk giver herunder en liste over en række af de omdiskuterede afgifter for erhvervslivet.
NOx-afgiften
Afgiften på udledningen af kvælstofilter - bedre kendt som NOx-afgiften - blev oprindeligt vedtaget med bredt flertal med VK-regeringens energiaftale i 2008. Men den kom først rigtig højt på dagsordenen - og først for alvor udskældt - da regeringen og Enhedslisten valgte af femdoble afgiften til 25 kroner pr/kg NOx i finanslovaftalen for 2012.
Afgiftsforhøjelsen skulle ifølge regeringen give 600 millioner kroner ekstra til statskassen. Ifølge et notat fra Miljøministeriet vil adfærdsændringer dog medføre, at afgiften for erhvervslivet vil falde til 200 millioner kroner i 2020.
Indsigt
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Anette Wad66 årI dag
Administrerende direktør, Djøf's Forlag
Lars Søgaard Jensen66 årI dag
Faglig sekretær, forretningsudvalgsmedlem, BUPL
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- B 3 At genindføre store bededag som helligdag (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl






















