
Præsident Putins krig i Ukraine gør skade på det avancerede internationale modelarbejde, der skal forudsige klimaets udvikling. Forskerne bag klimamodellerne må nu undvære centrale data fra Ruslands kolossale arktiske provinser, hvor temperaturen ligesom i andre dele af Arktis stiger fire gange så hurtigt som i resten af verden.
Uden en støt strøm af data og forskning fra denne del af Arktis, vil resten af verden miste vigtig viden om klimakrisens natur og forventlige udvikling.
Danmark, USA, EU og resten af den vestlige verden har stoppet stort set alt samarbejde med russiske forskningsinstitutioner, og danske, tyske og andre udenlandske forskere, der tidligere har hentet data om atmosfæren, polarisen og permafrosten i det russiske Arktis, kan ikke længere rejse ind i Rusland.
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på
















