Rigsrevisionen bekymret: Mulighed for regnskabssvindel i Nordisk Ministerråd

Der er opstået alvorlig tvivl om, hvorvidt der er blevet svindlet med nogle af de i alt mere end 1,3 milliarder kroner, som Nordisk Ministerråd i perioden fra 1. januar 2018 til 30. april 2019 fik bevilget af medlemslandene Danmark, Norge, Sverige, Finland og Island. Danmark bidrog med 21,4 procent af de bevilgede penge til Nordisk Ministerråd, svarende til omkring 285 millioner kroner.
Vi har ønsket at signalere meget tydeligt, at der bør følges hurtigt og konsekvent op, når det konstateres, at der i en periode har været øget risiko for svig.
Mogens Jensen (S)
Minister for fødevarer, fiskeri, ligestilling og nordisk samarbejde
Som følge af sagen tilbageholder Danmark 22 millioner kroner ud af i alt cirka 58 millioner kroner, som skulle være bevilget til ministerrådet 8. januar i år.*
Nordisk Råd er et samarbejdsorgan for parlamenterne i de norske lande. Rådet blev oprettet i 1952 og omfatter de fem nordiske lande Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige samt de tre selvstyrende områder Færøerne, Grønland og Åland. Rådets formål er at bevare og udvikle det nordiske samarbejde inden for retsvæsen, kultur, samfærdsel, miljø, sociale og økonomiske forhold.
Rigsrevisionen i Danmark er ansvarlig for at revidere Nordisk Ministerråd, Nordisk Råd og Nordisk Kulturfond efter et revisionsreglement, der er aftalt med de øvrige nordiske rigsrevisioner. Den danske rigsrevision samler resultaterne i en årlig revisionspåtegning og -beretning.
"Vi vil tilbageholde en del af vores bidrag, indtil den eksterne bilagsgennemgang er fuldført, og vi har sikkerhed for, at der ikke har fundet uregelmæssigheder sted. Det er ikke, fordi vi har nogen grund til at tro, at det skulle være tilfældet. Men vi har ønsket at signalere meget tydeligt, at der bør følges hurtigt og konsekvent op, når det konstateres, at der i en periode har været øget risiko for svig," siger minister for fødevarer, fiskeri, ligestilling og nordisk samarbejde Mogens Jensen (S).
Indsigt

Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardKan grønlændere i Danmark få adgang til et pas, hvor der står Kalaallit Nunaat/Grønland og Danmark?Besvaret
- Kinesisk medejer ude af bestyrelsen i kontroversielt grønlandsk mineprojekt
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde
- Seniorrådgiver: EU's arktiske strategi risikerer at blive farvet af Nordeas syn på arktisk olie og gas
- Danske Maritime: Det vil være stærkt problematisk at sende dansk fregatordre ud af landet
Nyhedsoverblik

Grønlands nye folketingsmedlemmer sætter turbo på opbruddet i rigsfællesskabet

Ny grønlænder på Borgen: En kommende dansk regering skal bakke op om at ændre selvstyreloven og grundloven

Sidst fiskede Løkke efter grønlandsk støtte på valgnatten. Det problem har han ikke nu

Her er de nordatlantiske mandater

De kan blive afgørende: Det har de nordatlantiske partier sagt om, hvem de vil pege på
















