Det sker i dansk politik: Folkemøde og hastebehandling af roma-lov

Det er blevet mandag, og vi kan atter byde velkommen til et politisk overblik over ugen, der kommer.
Det forlyder, at der i løbet af ugen vil komme anbefalinger til de kommende trepartsforhandlinger om styrkelse af voksen-, efter- og videreuddannelsesordningerne. Altinget følger sagen.
Mandag lancerer Udenrigsministeriet et netværk, der skal styrke eksporten af danske by-løsninger til resten af verden. Netværket består af konsulenter fra Eksportrådet, byudviklere, kommuner og byer. Læs mere om initiativet her.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også



















































