Køb abonnement
Annonce

Lektor til regeringen: Styr jeres skærmskræk

Jeg har sympati med, at regeringen ønsker at skåne vores børn fra at glo ind i en skærm dagen lang, men jeg har aldrig hørt om et dagtilbud, hvor det sker, skriver Simon Skov Fougt.
Jeg har sympati med, at regeringen ønsker at skåne vores børn fra at glo ind i en skærm dagen lang, men jeg har aldrig hørt om et dagtilbud, hvor det sker, skriver Simon Skov Fougt.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
17. juni 2023 kl. 05.00

Med det seneste lovforslag om at forbyde skærme i daginstitutioner er I, kære regering, i gang med (igen) at tage enten uoplyste panikbeslutninger eller ideologiske fejlslutninger i stedet for at rådføre jer med folk, der ved noget om området – og i særdeleshed dem, der praktiserer det.

Problemet er ikke skærme i dagtilbud, i skolen eller på Christiansborg, og I blander tingene sammen.

Jeres forståelse af begrebet skærme dækker tilsyneladende over både faglig og ufaglig brug af både computere, tablets, mobiltelefoner, spilkonsoller og tv. Det dækker også over sociale medier og techgiganters brug og misbrug af data.  

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026