Christine Antorini
Mattias Tesfaye
Claus StaalTesfaye udnævner tidligere minister som ny formand for Unesco-kommission

Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) har udpeget Christine Antorini som ny formand for den danske Unesco-nationalkommission, der rådgiver regeringen om Unesco. Hun afløser Elsebeth Gerner Nielsen på posten.
Det skriver Unesco Danmark i en pressemeddelelse.
Christine Antorini har tidligere været socialdemokratisk børne- og undervisningsminister samt direktør for Life-fonden. Hun studerer nu til sygeplejerske, og hun ser frem til at sætte Unescos arbejde på dagsordenen i Danmark.
"Unesco er især kendt for at sætte fokus på at synliggøre verdens kulturarv. Det er også en organisation, der aktivt fremmer værdier som retten til uddannelse for alle, ligestilling, opbakning til videnskab samt ytrings- og pressefrihed som fundament for demokratiske samfund. Det er værdier, som vi ikke bare kan tage for givet, men som vi skal arbejde sammen for i Danmark og globalt på tværs af organisationer, ngo'er og beslutningstagere," siger Christine Antorini.
Foruden den nyudnævnte formand har kommissionen fået seks nye medlemmer. De nye medlemmer er:
- Claus Staal, højskoleforstander på Silkeborg Højskole
- Ida Ebbensgaard, fellow ved SDU og freelance journalist
- Nis Rømer, udøvende kunstner og underviser
- Peter C. Kjærgaard, professor og direktør på Statens Naturhistoriske Museum
- Signe Tolstrup Mathiasen, konsulent hos Verdens bedste nyheder
- Suzanne Moll, selvstændig medierådgiver
Omtalte personer
Indsigt
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Erhvervslobbyister er Danmarksdemokraternes største økonomiske støtter i 2024
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse


















































