Mette F. vildleder om dagpenge

Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) vildleder Folketinget, når hun påstår, at dagpengereformen ikke vil føre til løntrykkeri.Hele meningen med reformer af efterløn og dagpenge er jo at presse lønningerne ned for at forbedre lønkonkurrenceevnen. Hvis man ikke vil vedstå sig det, så er man ikke ærlig. Det lyder som et politisk svar, hvor ministeren ikke vil vedstå sig den politik, regeringen fører.
Christen Sørensen
Professor i økonomi og tidligere overvismand
For det er netop, hvad dagpengereformen vil gøre, fastslår økonomer og arbejdsmarkedseksperter.
"Når man øger udbuddet af arbejdskraft, så falder prisen på arbejde og dermed lønningerne. Hvis beskæftigelsesministeren er i tvivl om det, så kan hun jo spørge økonomerne i Finansministeriet," siger Christen Sørensen, der er professor i økonomi ved Syddansk Universitet og tidligere overvismand.
Han påpeger, at hele pointen med dagpengereformen er at holde lønningerne i Danmark nede, så vi bedre kan konkurrere med udlandet.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
































