Pelle Dragsted vil i Folketinget igen

Efter en pause fra landspolitik siden Folketingsvalget i 2019 melder Pelle Dragsted sig nu officielt klar til igen at blive folketingsmedlem for Enhedslisten.
”Jeg genopstiller, fordi de udfordringer, vi står over for nu som samfund, mere nogensinde kalder på socialistiske svar. Om det handler om social ulighed eller klimakrisen. Jeg stiller op, fordi venstreorienterede idéer om en mere demokratisk styring af økonomien og den grønne omstilling er i offensiven både herhjemme og ude i verden," siger Pelle Dragsted og fortsætter:
"Venstrefløjen er ikke længere kun i defensiven, men tager offensive skridt fremad – Arnepensionen, fri tandpleje til de unge eller minimumsnormeringer. Det vil jeg gerne være en del af."
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste































