Køb abonnement
Annonce

Prognose: Joachim B. Olsen står til at ryge ud af Folketinget

Tre uger inden valget er Liberal Alliances finansordfører Joachim B. Olsen i fare for at miste sin plads i Folketinget. Det viser en ny mandatprognose. 
Tre uger inden valget er Liberal Alliances finansordfører Joachim B. Olsen i fare for at miste sin plads i Folketinget. Det viser en ny mandatprognose. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
15. maj 2019 kl. 06.45

Han (Joachim B. Olsen, red) er vigtig i den genrejsningsproces, Liberal Alliance skal i gang med efter valget. Så det er virkelig en bet for dem, hvis han ikke længere er i folketingsgruppen.

Erik Holstein
Politisk kommentator

Hvis valget blev afholdt i dag, ville Joachim B. Olsen (LA) sandsynligvis miste sit sæde i Folketinget.

Det viser en ny mandatprognose udarbejdet for Altinget af professor Kasper Møller Hansen.

Ifølge prognosen står Liberal Alliance til at miste sit eneste mandat i Københavns Omegns Storkreds, hvor den tidligere OL-sølvvinder og nuværende LA-finansordfører Joachim B. Olsen i øjeblikket stiller op som spidskandidat.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026