Udmeldelser fra fritidstilbud bekymrer kommuner og pædagoger

5. juni 2020 kl. 05.00
Skulle det vise sig, at problemet hen over efteråret bliver meget svært at løse, så vil vi tale med Christiansborg og se på, om vi i fællesskab kan løse opgaven.
Thomas Gyldal Petersen
Formand, KL's Børne- og Undervisningsudvalg
Coronakrisen har også ramt landets SFO’er, der ifølge KL og pædagogernes fagforening, BUPL, oplever, at flere forældre end normalt melder deres børn ud.
Tendensen vækker bekymring hos Thomas Gyldal Petersen (S), der er formand for KL’s Børne- og Undervisningsudvalg.
Han betegner udviklingen som en ”markant forskel” sammenlignet med tidligere år og frygter, at udviklingen vil skade de fællesskaber og de sociale bånd, der skabes mellem børn fra forskellige sociale skel i fritidstilbuddene.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Børn kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Børn
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Ny kongerunde giver sved på panden hos direktør: Frygter ”børnepolitikken bliver en fløjsag”

















