Her holder politikerne grundlovstaler

Traditionen tro holder politikerne taler rundtom i landet på grundlovsdag 5. juni. Se hvor blandt andre Troels Lund Poulsen, Lars Løkke, Pia Olsen Dyhr, Alex Vanopslagh og Pelle Dragsted holder taler.

Venstre formand holder grundlovstale i 2023 (arkivfoto).
Venstre formand holder grundlovstale i 2023 (arkivfoto).Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Simon Engell KjøllerSigurd Lilmose Bech

5. juni 2024 markerer 175-året for den første grundlov.

I løbet af dagen holder politikerne grundlovstaler til arrangementer på højskoler, i parker og på gårde i hele landet.

Få overblik over, hvor og hvornår talerne foregår:

Socialdemokratiet

Mattias Tesfaye, børne- og undervisningsminister
Brøndbyvester, klokken 12:00.

Jacob Bundsgaard, borgmester, Århus
Testrup Højskole, fra 13:15.

Niels Fuglsang, medlem af Europa-Parlamentet
Åby Park, Åbyhøj ved Århus.

Altinget kalender

Overblikket opdateres løbende.

Kontakt: [email protected]

Se mere i Altingets politiske kalender.

Camilla Fabricius, folketingsmedlem
Åby Park, Åbyhøj ved Århus.

Birgit Stenbak Hansen, borgmester, Frederikshavn
Vrå Højskole, klokken 16:00.

Thomas Monberg, folketingsmedlem
Sønderbro Kirke, klokken 14:00.

Michael Vindfeldt, borgmester, Frederiksberg
Lindevangsparken, Frederiksberg, klokken 13:00.

Maja Højgård, borgmester, Brøndby
Brøndbyvester, klokken 12:00.

Bjørn Brandenborg, folketingsmedlem
Hine anlæg, Spodsbjergvej 82, Rudkøbing, klokken 12:00.

Venstre 

Troels Lund Poulsen, forsvarsminister og partiformand
Broksø Gods, Herlufmagle, klokken 14:30.
Sandhusvej 74, Odense, klokken 16:30.
Palsgaard Slotspark, Paslsgaardvej 2B, Juelsminde, klokken 18:30.

Stephanie Lose, økonomiminister
Aarø, klokken 13:00.
Catrinebjergvej 7, Middelfart, klokken 16:30.
Hennegaard, Strandvejen 260, klokken 18:30.

Sophie Løhde, sundhedsminister
Pederstrup, Venstre Lolland og Guldborgsund, klokken 10:00.
Den Gamle Have, Frederiksdal, Lyngby, klokken 11:45.
Edelgave Gods, Smørum, klokken 14:00.

Morten Dahlin, minister for byer og landdistrikter, kirke og for nordisk samarbejde
Højskolen Bosei, Evensølundvej 5, Præstø, klokken 09:30.
'Lunden' i Haslev, klokken 10:00.
Bjergvej 8, Herfølge klokken 11:45.
Sorøvej 85, Stenlille klokken 13:30.
Slangealleen 1, Lejre, klokken 14:50.

Læs også

Søren Gade, Folketingets formand
Holstebro, Lystanlægget, Holstebro klokken 16:00.
Amtmandens Alle, Ringkøbing, klokken 18:00.

Marie Bjerre, digitaliserings- og ligestillingsminister
Hvidsten Kro, klokken 11:30.
Sønderup Præstegårdshave, klokken 14:00.
Bratskov, Brovst, klokken 15:30.
Venstre i Vesthimmerland, klokken 19:00.

Jacob Jensen, minister for fødevarer, landbrug og fiskeri
Lerchenborg Gods, Lerchenborg 3, Kalundborg, klokken 11:15.
Hotel Højbysø, Ellingebjergvej 1, Højby klokken 13:00
Slangealleen 1, Lejre, klokken 15:00.

Thomas Danielsen, transportminister 
Holstebro-Struer Venstre på Volstrup v/ Struer, klokken 09:30.
Schackenborg Slotspark, Møgeltønder, Tønder klokken 13.30.
Gram Slot, Slotsvej 54, Gram klokken 16:00.

Lars Christian Lilleholt, folketingsmedlem
Gl. Stoustrupvej 50, Fredericia, klokken 13.00
Catrinebjergvej 7, Middelfart, klokken 15:30.

Bo Libergren, regionsrådsformand, Syddanmark
Catrinebjergvej 7, Middelfart, klokken 15:30.

Anni Matthisen, folketingsmedlem
Egebjerg landevej 14, Grindsted, klokken 12:10.
Vandel Efterskole, klokken 16:20.

Læs også

Jens-Kristian Lütken, beskæftigelses-og integrationsborgmester, København
Diakonissestiftelsen, Frederiksberg, klokken 10:00

Jan E. Jørgensen, folketingsmedlem og rådmand, Frederiksberg
Diakonissestiftelsen, Frederiksberg, klokken 10:00
Lindevangsparken, Frederiksberg, klokken 13:00.

Morten Løkkegaard, medlem af Europa-Parlamentet
Tangsgårdsvej 123, Bjergby, 9800 Hjørring
Terndruplund, Skovvej 14, Terndrup, klokken 15:30.

Linea Søgaard-Lidell, folketingsmedlem
Bredebjerggård, Ringstedvej 260, 4350 Ugerløse, klokken 10:00

Ole Vive, borgmester, Faxe
'Lunden' i Haslev, klokken 10:00.

Anne Honoré Østergaard, regionsrådsmedlem
Tangsgårdsvej 123, Bjergby, 9800 Hjørring

Asger Christensen, medlem af Europa-Parlamentet
Egebjerg landevej 14, Grindsted, klokken 11:50.

Preben Bang Henriksen, folketingsmedlem
Skagen By- og Egnsmuseum, klokken 14:00.

Læs også

Claus Hjort Frederiksen, tidligere minister og folketingsmedlem
Humlebæk havn, klokken 13:30.

Tina Mandrup, borgmester, Lejre
Slangealleen 1, Lejre, klokken 13:30.

Torsten Schack, folketingsmedlem
Thisted Efterskole, Vorupøvej 60, Thisted klokken 11:00.
Pinen og plagen, Rolstruplund 9, Nykøbing M. klokken 14:00.

Christoffer Melson, folketingsmedlem
Donneruplundvej 2, Give klokken 14:40.
Byparken, Vedelsgade 35, Vejle, klokken 16:20.
Nørre Vilstrup, Gl. Skibetvej 7, Vejle, klokken 17:00.

Linea Søgaard-Lidell, folketingsmedlem
Holbæk, Ringstedvej 260, Brorfelde, Ugerløse, klokken 10:00.
Greve Museum, Bækgårdsvej 9, Greve, klokken 12:00. 

Kim Valentin, folketingsmedlem
Glostrup, Den Gamle Præstegård i Glostrup klokken 16.30

Anni Matthiesen, folketingsmedlem
Egebjerg Landevej 14, Kroager, Grindsted klokken 11.00
Vandel Efterskole, Grindstedvej 37, 7184 Vandel klokken 14.30

Louise Elholm, folketingsmedlem
Gyrstinge Skovkro, Gyrstinge Skovhuse 33, 4173 Fjenneslev klokken 14.10 

Heidi Bank, folketingsmedlem
Lyngbygaard Gods, Lyngbygårdsvej 25, 8220 Brabrand klokken 17.00

Læs også

Jan E. Jørgensen, folketingsmedlem
Diakonissestifelsen festsalen, Peter Bangsvej 5 B, 2000 Frederiksberg klokken 12
Lindevangsparken på Frederiksberg klokken 13-15

Michael Aastrup, folketingsmedlem
Hvidsten Kro, Mariagervej 450, 8981 Spentrup klokken 10.45

Erling Bonnesen, folketingsmedlem
Svendborgvej 3, 5762 Vester Skerninge klokken 13.00
Rohden Gods, Rohdenvej 4, 7140 Stouby klokken 16.00
Nyborgvej 89, Faaborg klokken 18.15

Preben Bang, folketingsmedlem
Venstre i Aalborg (Grindstedvej 43, Uggerhalne, 9310 Vodskov klokken 11.00
Dannerhøj Venstrevælgerforening (Dannerhøj Bakke, Aalborgvej 689, Jyske Ås) klokken 12.30
PK Nielsensvej 10, Skagen klokken 15.00

Asger Christensen, medlem af Europa-Parlamentet
Gorms torv 1, Jelling klokken 10.30
Egebjerg Landevej 14, Kroager, Grindsted, klokken 11.50
Skamlingvejen 125, Sjølund klokken 13.40
Hestehave 20, Sønderborg klokken 15.00
Byparken, Vejle klokken 17.00
Boring 23, Rask Mølle klokken 18.00
Boring 23, Rask Mølle klokken 19.30

Læs også

Moderaterne

Mette Kierkgaard, ældreminister
Rødding Højskole, klokken 15.30.

Lars Løkke Rasmussen, udenrigsminister og partiformand
Storms Pakhus i Odense, fra klokken 12:00.

Stine Bosse, spidskandidat til europaparlamentsvalget
Storms Pakhus i Odense, fra klokken 12:00.

Bergur Løkke Rasmussen, medlem af Europa-Parlamentet og regionsrådsmedlem
Storms Pakhus i Odense, fra klokken 12:00.

Helle Sjelle, rådmand, Frederiksberg
Lindevangsparken, Frederiksberg, klokken 13:00.

Socialistisk Folkeparti

Pia Olsen Dyhr, partiformand
Testrup Højskole, fra 13:15.

Kira Marie Peter-Hansen, medlem af Europa-Parlamentet
Metalskolen Jørlunde, Slangerup, klokken 10:30.

Theresa Berg Andersen, folketingsmedlem
Fjelsø ved søen, Vesthimmerland, klokken 10:00.

Signe Munk, folketingsmedlem
Rude Strand Seniorhøjskole klokken 13:30.

Charlotte Broman Mølbæk, folketingsmedlem
Egmont Højskolen, Odder, klokken 14:15.

Karina Lorentzen Dehnhardt, folketingsmedlem
Aarø, klokken 12:00.

Mads Olsen, folketingsmedlem
Høng Gymnasium, klokken 14:30.

Læs også

Dansk Folkeparti

Morten Messerschmidt, partiformand
Banjos, Sandhusvej 74, Odense, fra 12:15.
Oksevejen 35, Tinglev, fra 15:15.

Alex Ahrendtsen, folketingsmedlem
Ekkodalshuset, Aakirkeby, fra 14:00.

Pia Kjærsgaard, folketingsmedlem
Amager Strandvej 53, København, fra 11:00.
Nakskov, fra 16:00.

Finn Rudaizky, medlem af Borgerrepræsentationen, Københavns Kommune
Amager Strandvej 53, København, fra 11:00.
Friboshvile Lyngby, Kgs. Lyngby, fra 13:00.

Læs også

Mette Thiesen, folketingsmedlem
Kalvøen, Frederikssund, fra 10:30.
Friboshvile Lyngby, Kgs. Lyngby, fra 13:00.
Kultur og bevægelsespark, Rosenvænget 23, Høng, fra 13:00.

Majbritt Birkholm, næstformand, DF, kandidat til europaparlamentsvalget
Søndergade 1, Ejstrupholm, fra 09:00.
Kultur og bevægelsespark, Rosenvænget 23, Høng, fra 13:00.
Nakskov, fra 16:00.

Peter Kofod, folketingsmedlem
Søndergade 1, Ejstrupholm, fra 09:00.
Hine anlæg, Spodsbjergvej 82, Rudkøbing, fra 14:00.

Anders Vistisen, medlem af Europa-Parlamentet
Skamlingsbakken, Skamlingsvej 123, Sjølund, fra 12:45.

Rune Bønnelykke, byrådsmedlem, Vejle Kommune, kandidat til Europa-Parlamentet
Søndergade 1, 7361 Ejstrupholm, fra 09:00.
Skamlingsbakken, Skamlingsvej 123, Sjølund, fra 12:45.

Nick Zimmermann, folketingsmedlem
Teatersalen, Fritidscentret, Vestergade 15, Randers, 13:00.

Michael Nedersøe, byrådsmedlem, Horsens Kommune, kandidat til Europa-Parlamentet
Teatersalen, Fritidscentret, Vestergade 15, Randers, 13:00.

Inger-Marie Tryde, regionsrådsmedlem, Region Midtjylland, kandidat til Europa-Parlamentet
Teatersalen, Fritidscentret, Vestergade 15, Randers, 13:00.

Mikkel Bjørn, folketingsmedlem
Skudhavnevej 13, Ålborg, fra 11:00.
Vildsund Hyttefadet Skyumvej 31, Thisted, fra 14:30.

Enhedslisten 

Pelle Dragsted, politisk ordfører og folketingsmedlem
Ollerup Højskole, Vester Skerninge, klokken 13:00.
Ryslinge Højskole, Ryslinge, klokken 15:15.
Grundtvigs Højskole, Hillerød, klokken 18:00.

Per Clausen, spidskandidat til EU-valget og tidligere folketingsmedlem
Egmont Højskolen, Odder, klokken 16:15.

Læs også

Liberal Alliance

Alex Vanopslagh, partiformand
Byparken I Skanderborg, fra 13.30
Grundlovsfejring i Grejs, Vejle, fra 15:15

Ole Birk Olesen, folketingsmedlem
Det Kongelige Biblioteks Have, Proviantpassagen 1, København, fra 12:30

Katrine Daugaard, folketingsmedlem
Eventyrhaven, Albani Torv 1, Odense C, mellem 15:00-18:00.

Læs også

Lars-Christian Brask, folketingsmedlem
Roskilde Ring Park, Ved Ringen 3, Roskilde, fra 13:30.

Sólbjørg Jakobsen, folketingsmedlem
Kulturcenter Mariehøj, Øverødvej 246 B, Gammel Holte, mellem 14:00-16:00.

Steffen Larsen, folketingsmedlem
Kulturcenter Mariehøj, Øverødvej 246 B, Gammel Holte, mellem 14:00-16:00.

Henrik Dahl, folketingsmedlem og spidskandidat til europaparlamentsvalget
Deltager og evt. tale ved grundlovsmøde i Skanderborg klokken 13:30 og grundlovsfest i Grejs klokken 15:15.

 

Radikale 

Martin Lidegaard, politisk leder og folketingsmedlem
Gl. Præstegårdshave, Birkerød, klokken 11:00.
Dragør, Møllegade 8, klokken 12:45.
Midtsjællands Efterskole, klokken 15:00.

Samira Nawa, folketingsmedlem
Frederiksberg, fra klokken 12:30.

Sigrid Friis, spidskandidat, Europa-Parlamentet
Frederiksberg, fra klokken 14:30.
Grundtvig Højskole, Hillerød, klokken 17:35.

Margrethe Vestager, EU-kommissær
Rødding Højskole, klokken 16.30.

Læs også

 

Konservative

Mona Juul, folketingsmedlem og partiformand
Århus, Dalgas Avenue 50B, Aarhus C, klokken 16:15-16:30.

Mette Abildgaard, folketingsmedlem
Rudersdal, Havarthigården, Holte Borgerhus - Havarthivej 6, Øverød, Holte, klokken 13:00-14:00.
Kirkehavegaard, Kirkehaven 16, Allerød, klokken 15:00-17:00.

Niels Flemming Hansen, folketingsmedlem og spidskandidat til EU-valget
Slotsgade 20c, 2. sal. Odense C, klokken 10:00.
Skyttehus haven, Vejle, klokken klokken 13:10.

Dina Raabjerg, folketingsmedlem
Himmelbjerget, klokken 14:05 

Per Larsen, folketingsmedlem
Multihuset, Smedevej 8 B, Løkken, klokken 12:30. 

Mai Mercado, folketingsmedlem
Glavendruplunden, Ved Glavendrupstenen, Stenager, Skamby, klokken 11:00.
Langeland, Hine Anlæg, Spodsbjergvej 82, Rudkøbing, klokken 13:00.

Læs også

Helle Bonnesen, folketingsmedlem
Kastellet, klokken 14:15.
Wiederparken, Dragør, klokken 11:00-16:00.

Rasmus Jarlov, folketingsmedlem
Fuchsiahaven, Sorø Akademi, Akademigrunden 7, Sorø, klokken 12:30-15:00.
Svanninge Bakker, Odensevej 167, Faaborg, klokken 15:00.
Charlottenlund Fort, klokken 19:00.

Lise Bertelsen, folketingsmedlem
Sønæs, Viborg, klokken 09:00.
Lunden i Karup, Vallerbækvej 6A, Viborg, klokken 12:00.

Brigitte Klintskov Jerkel, folketingsmedlem 
Hellestrupvej 3, Holbæk, klokken 13:00.

Alternativet

Franciska Rosenkilde, folketingsmedlem og partileder
Fælledparken, København, klokken 17:00.

Læs også

Danmarksdemokraterne

Inger Støjberg, folketingsmedlem og partiformand
Svinningegården Gods, Svinningegården 5, Svinninge, klokken 11:40.
Bjørnegården, Svanesmindevej 5, Esby, Knebel, klokken 17:00.

Susie Jessen, folketingsmedlem
Svinningegården Gods, Svinningegården 5, Svinninge, klokken 13:00.

Kristian Bøgsted, folketingsmedlem 
Bangsbo Botanisk Have, Dronning Margrethes Vej 3, Frederikshavn, klokken 11:00-13:00.

Mads Fuglede, folketingsmedlem
Præstegårdshaven Algade 34, Grønbjerg, klokken 13:00.
Ved forsamlingshuset Natur og fritidsparken, Sønder Bork, Anerbjergevej 30, Hemmet, klokken 15:00.

Kristoffer Storm, rådmand og spidskandidat til EU-valget
Svinningegården Gods, Svinningegården 5, Svinninge, klokken 12:00.
Bjørnegården, Svanesmindevej 5, Esby, Knebel, klokken 17:15.

Nye Borgerlige

Martin Henriksen, partiformand og byrådsmedlem, Stevns
Charlottenlund Slot, Gentofte, klokken 12:00.
Brobyværk Kro, Marsk Billesvej 15, Broby, klokken 17:30.

Kontakt: [email protected]

Læs også

Politik har aldrig været vigtigere

Få GRATIS nyheder fra Danmarks største politiske redaktion

Omtalte personer

Pia Olsen Dyhr

Partiformand (SF), MF
cand.scient.pol. (Københavns Uni. 2010)

Jacob Bundsgaard

Borgmester (S), Aarhus Kommune, næstformand, Kommunernes Landsforening (KL)
cand.scient.pol. (Aarhus Uni. 2008)

Niels Fuglsang

MEP (S)
ph.d. (CBS 2021), cand.scient.pol. (Københavns Uni. 2011)

0:000:00