Formand for kommunal it-forening: Ankestyrelsen har blåstemplet os

AFGØRELSE: Formanden for den omdiskuterede kommunale it-brugerklub SBSYS glæder sig over en afgørelse fra Ankestyrelsen, der ellers kender dele af foreningens aktiviteter ulovlige. Han ser den reelt som en blåstempling.

Det store tværkommunale samarbejde om det elektroniske dokumenthåndteringssystem SBSYS er ikke ulovligt.

Heller ikke selv om Ankestyrelsen i en ny afgørelse konkluderer, at det er ulovligt for kommunerne at være medlem af foreningen, fordi den beskæftiger sig med erhvervsvirksomhed, som ligger uden for den kommunale fuldmagts rammer.

Det er i hvert fald sådan foreningens formand Anders Bjært Sørensen læser afgørelsen. Han ser den tværtimod som en endelig juridisk godkendelse af det kommunale it-samarbejde.

Login