Regeringen anser grundlovsproblem med nye EU-regler om terror på nettet for løst. Andre er ikke så sikre

Det er ikke nok, at der sidder en dansk myndighed og bare gummistempler. Der skal være mulighed for at sige nej.
Søren Søndergaard
EU-ordfører, Enhedslisten
BRUXELLES: Regeringen mener, at den har fundet en løsning på det grundlovsproblem, som nye regler om fjernelse af terrorrelateret indhold på nettet har været under mistanke for at skabe for Danmark.
Den nye EU-forordning, som faldt endelig på plads i december, forpligter de europæiske hostingtjenester til at fjerne indhold med opfordringer til terrorhandlinger, forherligelse af terror, hvervekampagner, bombemanualer eller andet terrorrelateret materiale på internettet inden for en time, også hvis henvendelsen kommer fra myndigheder i et andet EU-land.
Det er her, det såkaldte uskrevne grundlovsforbud kommer i spil. Det går på, at beføjelser, som danske myndigheder ellers har eneretten til at udøve på dansk jord, kan overlades til internationale myndigheder, som for eksempel EU. Men ikke til andre lande.
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Forskere: Techgiganterne beslaglægger vores energi i nødvendighedens navn
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel
- Nye dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant




















