Teknologier, der passer til klodens fattigste halvdel

7. april 2022 kl. 05.05
Navjot Sawhney er fra London, men hans verdenssyn er i høj grad præget af, at hans forældre måtte flygte, da Pakistan og Indien blev delt.
Sawhney er ingeniør og startede sin karriere med at arbejde som udvikler for Dyson, der er kendt for sine banebrydende og avancerede hvidevarer. Men efter nogle år sagde han op og tog til Sydindien for at være med til at udvikle simple og billige kogeapparater.
”Jeg blev træt af at lave dyre apparater til rige mennesker, der allerede har alt, hvad man kan ønske sig. Jeg ville være ingeniør for at hjælpe, og i Indien kunne jeg se, hvor meget folk skal igennem fra det øjeblik, de vågner, til det øjeblik, de sover – og den byrde hviler især på kvinderne.”
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- Psykiatrifonden: Fire ud af ti unge bruger chatbots som terapeut. Det er på tide at sætte et sikkerhedsnet op
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Ugens digitalchef: Sådan bruger vi kunstig intelligens i sundhedsvæsenet
















