Bliv abonnent
Annonce

Ti ansøgere er udvalgt til forhandling om etablering af nye grundforskningscentre

Formand for Danmarks Grundforskningsfond Jens Kehlet Nørskov ser frem til et tæt samarbejde med forskningsinstitutionerne om de ti kommende forskningscentre.
Formand for Danmarks Grundforskningsfond Jens Kehlet Nørskov ser frem til et tæt samarbejde med forskningsinstitutionerne om de ti kommende forskningscentre.Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix
23. oktober 2019 kl. 11.00

Bestyrelsen for Danmarks Grundforskningsfond vil investere 657 millioner kroner og afsætte yderligere 440 millioner kroner til ti nye grundforskningscentre.

Fonden har nu udvalgt ti ansøgere, der bliver inviteret til kontraktforhandlinger om etableringen af nye grundforskningscentre, såkaldte centers of excellence.

Et center of excellence kan bestå af en eller flere forskningsgrupper, der ambitiøst og visionært arbejder sammen om at løse et komplekst forskningsspørgsmål. Forskningscentrene kan oprettes inden for og på tværs af alle forskningsområder og kan variere i størrelse og organiseringsform afhængigt af fagområde.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026