Kendt Harvard-professor: EU bliver stærkere, når USA stopper med at sørge for europæernes sikkerhed

Det er ikke tilstedeværelsen af ikke-demokratier, der truer demokratierne, men hvad vi har gjort imod os selv.
Stephen M. Walt, professor, Harvard University
(f. 1955)
- Professor på Harvard University
- Ph.d. fra UC Berkeley (1983)
- Forfatter og medforfatter til 'Origins of Alliances' (1987), 'Revolution and War' (1996), 'Taming American Power' (2005), 'The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy' (2007) og 'The Hell of Good Intentions' (2018).
- Han skriver ofte analyser og essays i Foreign Policy.
- Gift med Rebecca E. Stone, med hvem han har to børn.
Militær tilstedeværelse i Europa har ikke længere nogen sikkerhedspolitisk mening for USA. Hverken de europæiske lande eller Rusland er nemlig på vej til at opnå en position, der kan true USA. Sådan lyder den konklusion fra Harvardprofessor Stephen M. Walt.
"USA kommer i fremtiden til at ofre langt mindre strategisk opmærksomhed på Europa. Hvis ikke de trækker sig helt ud. Det vil jeg klart bifalde. Europa er fredeligt og succesfuldt, og derfor bør europæerne styrke de europæiske institutioner og overtage ansvaret for deres egen sikkerhed. Det er i øvrigt helt inden for Europas evner også rent økonomisk. USA har før været meget modvillige over for et rent europæisk forsvarssamarbejde, det bør vi holde op med nu," siger Stephen Walt til Altinget.
Dermed lægger han sig i forlængelse af budskabet fra den franske præsident, Emmanuel Macron, der længe har advokeret for et styrket fælleseuropæisk forsvarssamarbejde. Senest i et meget omtalt interview med 'The Economist'. Og Walt deler ikke kritikernes frygt for, at Europa uden den amerikanske sikkerhedsparaply atter synker ned i gensidigt fjendskab. Snarere ser han, at EU's institutioner vil blive styrket.
Indsigt
Bent Isager-Nielsen75 årI dag
Foredragsholder, forfatter, konsulent, skribent og debattør, fhv. politiinspektør
Ann-Sofie Dahl68 årI dag
Docent i international politik, Nonresident Senior Fellow, Atlantic Council (US), ledamot, Kungl Krigsvetenskapsakademien, bestyrelsesmedlem, Försvarshögskolan
Camilla Tenna Nørup Sørensen50 år26. maj
Lektor, Institut for Strategi og Krigsstudier, Forsvarsakademiet
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Jakob Ellemann-Jensen fortryder, at han blev forsvarsminister
- Krigen kostede Signe livet. Nu blander hendes mor sig i betændt Afghanistan-debat














