Ny temadebat: Hvad betyder bølgen af udenlandsk ejerskab for dansk fodbold?

FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Vejle Boldklub og senest Esbjerg fB.
Det er blot få eksempler på større danske fodboldklubber, der i dag har ejere uden for Danmarks grænser. Hele ni ud af 24 klubber i de to bedste danske herrerækker har udenlandske ejere.
Samme tendens har i de seneste årtier været særligt udbredt i de store europæiske ligaer – heriblandt engelske Premier League, hvor blot fem ud af 20 klubber ikke har udenlandske ejere.
For mange klubber kan et nyt ejerskab give en tiltrængt kapitalindsprøjtning og nye muligheder for talentudvikling til gavn for både spillere, fans og ejerkreds.
Men det rejser samtidig en række dilemmaer, som man blandt andet kan se i øjeblikket hos Chelsea FC, der siden 2003 har været ejet af den russiske oligark Roman Abramovitj.
Disse muligheder og dilemmaer bliver udgangspunktet for denne temadebat.
Hvordan bidrager disse nye ejerforhold til udviklingen af dansk fodbold? Er tilknytningen den samme, som hos danske ejere? Og hvad med den lokale forankring?
De spørgsmål stiller Altinget Idræt til en række idrætspolitiske aktører – heriblandt borgmestre, ordførere og fanorganisationer.
Andre aktører, der ønsker at deltage i debatten, er også meget velkomne til at sende et debatindlæg til birk@altinget.dk.
Indsigt

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Organisation: Foreningslivet risikerer at blive en skillelinje for ulighed mellem børn og unge
- ”Tak for at stille jer op og træde vande”: Sjældent har debat været så velbesøgt. Men de konkrete forslag til ny lov var få
- Ugens profil: Det kommercielle potentiale i sport og idræt er enormt. Men danske virksomheder tænker for kortsigtet











