Bliv abonnent
Annonce

Forsker om frikommuner: Lokale laboratorier har skabt nye løsninger på svære problemer

Digitale samtaler mellem ledige og jobcentre blev afprøvet i flere frikommuner, inden covid-19 gjorde det nødvendigt i alle øvrige kommuner også.
Digitale samtaler mellem ledige og jobcentre blev afprøvet i flere frikommuner, inden covid-19 gjorde det nødvendigt i alle øvrige kommuner også.Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
26. januar 2021 kl. 05.30

Frikommunerne har jo lavet et kæmpemæssigt arbejde med at se på, hvad der virker og hvad der ikke virker.

Ulf Hjelmar
Projektchef ved Vive

Kan en børnefaglig undersøgelse koges ned fra 50 sider til blot et par stykker A4-papir? Kan digitale samtaler forbedre jobcentrenes resultater? Og kan muligheden for tilkøb af mere hjælp styrke den kommunale ældrepleje?

Den slags spørgsmål stillede 38 kommuner sig selv for godt fire år siden for derefter at kaste sig ud i forsøg med at afprøve nye løsninger som frikommuner.

I alt blev 79 forsøg godkendt af den tidligere regering, hvor af de 57 blev gennemført og nu er blevet endeligt evalueret. Og ser man samlet på de mange lokale eksperimenter, så har de i høj grad bidraget med ny og nyttig viden og erfaringer.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026