
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
30. april 2024 kl. 12.24
Efter et halvt års søgen har Teknologiens Mediehus endelig fundet sin nye chefredaktør. Valget er faldet på Jonas Kuld Rathje, der tidligere har stået i spidsen for B.T., Metroxpress og senest Illustreret Videnskab.
Det skriver Journalisten.
"Jeg er utroligt glad for, at Jonas har takket ja til at påtage sig opgaven med at løfte over 130 års journalistisk arv ind i en tid, hvor netop vores fokus fylder en stor del af den overordnede samfundsdagsorden,” sige administrerende direktør Christina Blaagaard.
Læs også
Teknologiens Mediehus tog afsked med Trine Reitz Bjerregaard i efteråret og har siden været uden en fast chefredaktør.
Jonas Kuld Rathje tiltræder stillingen 1. august.
Omtalte personer
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel




















