Private musikskoler bliver en del af skolereformen

Børn og unge vil nu også kunne få fri fra den obligatoriske folkeskoleundervisning, hvis de skal have tid til at dyrke musik på en privat musikskole, som bliver støttet af staten.Jeg er enig i, at Det Danske Suzuki Institut befinder sig i en særlig situation, som der skal findes en løsning på. Jeg agter derfor at fremsætte et ændringsforslag, som vil imødekomme Det Danske Suzuki Institut.
Christine Antorini (S)
Undervisningsminister
Det slår undervisningsminister Christine Antorini (S) fast efter pres fra de borgerlige. Hun har nu fremsat et ændringsforslag til den nye folkeskolelov, som er ved at blive behandlet i Folketinget.
I det oprindelige lovforslag var der ellers lagt op til, at eleverne kun kunne blive fritaget fra undervisningen, hvis de gik til musik på en kommunal musikskole.
Det skyldes, at man med den nye folkeskolelov udvider elevernes skoledag, hvilket kan ramme musikskolerne på pengepungen. Lidt under 20 procent af deres undervisning ligger nemlig i det tidsrum, hvor eleverne fra næste år af skal være på folkeskolen.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Tidligere DF-pressechef: Det svækker folkestyret, når politikerne flygter fra de kritiske medier
- Kom med til konferencen, hvor kong Frederik begyndte at kritisere AI
- Like og subscribe: EU vil have influencere til at forstå Bruxelles
- Konsulent: Hvis vi overbeviser almindelige mennesker om, at AI ikke er for dem, er det kun til elitens fordel



















