Elektrificering bliver ikke som OPP-projekt

OPP er en særlig organiseringsform for offentlige udbud. Et OPP-samarbejde er organiseret omkring et såkaldt OPP-selskab stiftet af private aktører med udførelse af OPP-opgaven for øje. OPP-selskabet sørger selv for finansiering og entrerer selv med alle underleverandører.
Finansieringen foregår typisk i form af lånekapital, som OPP-selskabet f.eks. henter i en bank, samt evt. egenkapital fra OPP-selskabets primære leverandører. Da OPP-selskabet ikke kan låne til samme lave rente som den offentlige udbyder, vil modellens økonomiske fordele bero på besparelser i projektets øvrige faser.
En del af besparelserne hentes ved, at OPP-selskabet opnår en samlet kontrol over processen fra start til slut.
Altinget | Transport beskrev ellers i sommer, at Dansk Energi havde overvejelser omkring at engagere sig økonomisk i elektrificeringen, og at et politisk flertal var begejstret for ideen.
Men nu ser det ikke ud til, at private aktører kommer ind over elektrificeringsprojektet.
Ikke afgrænset nok til OPP
I relation til de kriterier, som Erhvervs- og Byggestyrelsen har sat for potentielle OPP-projekter, har NIRAS vurderet, at elektrificeringen ikke er tilstrækkeligt fysisk afgrænset, og dermed grænser op til andre systemer, herunder signalsystemet, skinnenettet og ikke mindst den daglige togdrift. Det gør det vanskeligt at foretage en klar risikodeling, når de forskellige systemer griber ind i hinanden, skriver NIRAS.
- Disse myndigheder er vokset og skrumpet mest under SVM-regeringen
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Ny rapport: Vejafgifter kan få trafikken til at falde markant
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Folketingets vagthund kommer med skarp kritik af regeringen og Energinet


















