Køb abonnement
Annonce

Per Stig: Jubilæum uden virak

Udenrigsminister Per Stig Møller har rundet de 25 år som MF. Det sker dog uden den store virak, fordi ministeren ønsker det sådan.
Udenrigsminister Per Stig Møller har rundet de 25 år som MF. Det sker dog uden den store virak, fordi ministeren ønsker det sådan.Foto: Rasmus Flindt/Altinget.dk
13. januar 2009 kl. 11.32

Nu er de 25 år gået, så holder vi en reception. Men den store virak går jeg jo sjældent efter.

Per Stig Møller
Udenrigsminister, Konservative

Det er ikke kun formanden for Dansk Folkeparti, Pia Kjærsgaard, der i disse dage kan fejre sit 25 års jubilæum som medlem af Folketinget. Også landets udenrigsminister, Per Stig Møller, runder et kvart århundrede på Borgen.

Men hvor Kjærsgaards kvarte århundrede som MF stort set har været i samtlige dagblade, netmedier og tv-programmer, så er det de færreste, der har levnet den tidligere konservative leder meget opmærksomhed. Men det har, ifølge hovedpersonen selv, sin helt naturlige forklaring.

"Ja, jeg plejer aldrig at gide den store virak. Og så har Dansk Folkeparti jo pressemæssigt markedsført det, hvor vi jo ikke har gjort noget for at gøre opmærksomt på det. Det er jo min natur. Nu er de 25 år gået, så holder vi en reception. Men den store virak går jeg jo sjældent efter," siger Per Stig Møller til Altinget.dk.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026