Fedtafgift sables ned af erhvervene

Der vil skulle laves et stort kontrolapparat for at sikre, at udenlandsk producerede varer ikke ryger ind uden afgift. Det gør, at vi står i en situation, der vil føre til mindre privat og mere offentlig beskæftigelse. Det kan næppe være regeringens intention.
Lone Saaby
Erhvervspolitisk direktør i Landbrug & Fødevarer
Der bliver uddelt usædvanligt drøje hug fra fødevareerhvervenes brancheorganisationer til lovforslaget om en ny afgift på mættet fedt, som regeringen agter at fremsætte inden længe.
Høringsfristen for lovforslaget udløber i dag, og både Dansk Erhverv og Landbrug & Fødevarer har leveret det, der kaldes de "mest kritiske høringssvar" nogensinde.
Lovforslaget kritiseres således i skarpe vendinger for dels at være med til at give fødevarebranchen så ringe rammevilkår, at arbejdspladser vil rykke ud af Danmark, og for at gå stik imod intentionen om at skabe en bedre folkesundhed.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
































