Kulturborgmester får kritik: Du passer ikke dit arbejde

Når borgmesteren, der har valgt at varetage det her område, stikker halen mellem benene, så vil der være nogle ting, der falder på jorden. Det er dybt skuffende, at han ikke passer sit arbejde som kulturborgmester.
Carl Christian Ebbesen (DF)
Forhenværende kultur- og fritidsborgmester, København
Super ærgerligt for byens identitet og et tilbageslag for den kreative sektor. Sådan lyder dommen fra kultur- og fritidsborgmester Niko Grünfeld (ALT) på Københavns Kommunes budgetaftale, der trækker støtten til flere kreative erhvervsinitiativer, deriblandt Copenhagen Film Fund.
Borgmesteren var ikke selv med ved forhandlingsbordet, da budgettet blev lagt – også på hans eget ressort. For Alternativet meldte sig ud fra begyndelsen på grund af kravet om byggeri på Amager Fælled.
Og det er uansvarligt, mener flere i Københavns Borgerrepræsentation.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform





































