Universiteter ansætter mest fra egne rækker: "Man kan diskutere, om det er nepotisme"

Det er klart også min opfattelse, at stillinger ofte er tiltænkt bestemte personer, og at det er derfor, at andre ikke søger dem.
Jens Oddershede
Formand, DFiR
Danske universiteter kigger i alt for høj grad inden for egne rækker, når de ansætter forskere.
Det betyder, at universiteterne går glip af talenter, hvilket i sidste ende kan gå ud over kvaliteten af dansk forskning.
Sådan lyder en af konklusionerne fra Det Forsknings- og Innovationspolitiske Råd, som har gennemgået karrierevejene i dansk forskning i en ny rapport.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



































