Køb abonnement
Annonce

Om 15 måneder har Mette Frederiksen trykket på valgknappen: Sådan står partierne til at klare sig lige nu

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
20. februar 2022 kl. 07.00

Dansk politik er rykket ind i en sidste afgørende del af valgperioden. I løbet af det kommende års tid skal partierne overbevise danskerne om, at de fortjener deres kryds, når statsminister Mette Frederiksen (S) udskriver valg senest i maj næste år. 

Min vurdering er lige nu, at Mette Frederiksen er i gang med at lave den platform, hvorfra hun kan gå til valg.

Esben Schjørring
Politisk redaktør

Der er flere af partierne i Folketinget, som har et arbejde foran sig, når valgkampsformen skal finpudses.

Regeringspartiet har mistet hele det forspring, som det opnåede under coronakrisen. Samtidig med, at virussen ikke længere bliver betegnet som samfundskritisk, er tilslutningen til Socialdemokratiet nået tilbage på samme niveau som ved valget i 2019.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026