Flere opdelte boliger og klarere regler: Boligministeren er klar til at ændre ejerlejlighedsloven

11. september 2019 kl. 05.00
Ejerlejlighedsloven fra 1966 står over for en stor modernisering, der skal gøre reglerne klarere og samtidig give flere danskere mulighed for at dele deres ejendom op i flere lejligheder.
Det lægger boligminister Kaare Dybvad (S) op til i et udkast til en ny ejerlejlighedslov, der netop er sendt i høring.
"Moderniseringen gør loven lettere at forstå og anvende i praksis for såvel ejerforeningerne, de enkelte ejere som de professionelle aktører på området. Derudover sikrer vi en mere forudsigelig retstilstand, så unødige konflikter i foreningerne kan hindres," siger Kaare Dybvad i en mail til Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















