Regeringen vil bruge luftfotos til at vurdere boliger

26. oktober 2016 kl. 09.41
Når et nyt ejendomsvurderingssystem skal træde i kraft, skal cirka 350.000 boliger vurderes manuelt, og til det skal der bruges luftfotografier. Det foreslår regeringen ifølge Jyllands-Posten.
Avisen har dykket ned i de detaljerede dokumenter, der er blevet udleveret i forbindelse med de aktuelle forhandlinger om en ny boligbeskatning. Billedmaterialet skal hjælpe embedsmænd med at vurdere de mange boligers stand og for eksempel sammenligne dem med naboens hus. Luftfotografierne skal vise boligerne skråt ovenfra fra alle vinkler.
Læs også: Se hovedelementerne i boligudspillet
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling

















