Udsatte boligområder: Lektiecaféer virker
12. juni 2012 kl. 12.51
I de boligsociale lektiecaféer får de et sted, hvor de kan føle sig på hjemmebane. Her får de positiv voksenkontakt under trygge rammer.
Mette Fabricius Madsen
Konsulent, Center for Boligsocial Udvikling
Fakta
77 % får lavet flere lektier nu, end før de kom i lektiecaféen
89 % laver lektier, hver gang de kommer
96 % får den hjælp, de har behov for
89 % laver lektier, hver gang de kommer
96 % får den hjælp, de har behov for
En betydelig del af de unge i udsatte boligområder har vanskeligt ved dansk stil, tyske gloser og matematik.
Mange kommer fra ressourcesvage familier, som ikke kan støtte dem i lektielæsning og uddannelsesvalg. Dertil kommer en stor gruppe tosprogede elever, som ofte har svært ved det danske sprog og har et ekstra behov for hjælp til lektierne.
Derfor er der boligsociale lektiecaféer i mange udsatte boligområder, der hjælper på lysten til lektielæsning og har fokus på motivation, lysten til at lære og til at være sammen med andre.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















